Kā darbojas ATM? Viss, kas jāzina par jūsu ATM

Vai esat kādreiz prātojuši, kas notiek aiz ainas, kad izņemat skaidru naudu no bankomāta? Kā bankomāts, ko jūs izmantojat tālākajā pasaules daļā, identificē jūsu slepeno personas identifikācijas numuru (PIN) un jūsu konta atlikumu? Vai esat bijis neapmierināts un dusmīgs, kad bankomāts lūdz ievadīt savu PIN, konta veidu un summu, kuru vēlaties izņemt, tikai tad, kad beigās jums tiks paziņots, ka jūsu PIN ir nepareizs vai jūsu kontā nav pietiekama atlikuma?

ATM pamatā ir dators ar ekrānu, karšu lasītājam, drošai krūtīm, kurā ir dažādas piezīmju nominālvērtības, ir izsmidzināšanas kontaktligzda un tas ir savienots ar drošu tīklu uz centrālo lietojumprogrammu, ko sauc par slēdzi. ATM pats par sevi nevar veikt nekādus darījumus, ja vien to nav norādījis slēdzis.

Paskatīsimies uz dažādām ATM daļām, kuras jūs varat redzēt, kad stāvat priekšā.

Kartes lasītāja slots: tā ir vieta, kurā ievietojat karti. Lielākajai daļai Indijas bankomātu ir dip karšu lasītāji, kur nepieciešams tikai ievietot karti kartes slotā un izvilkt. Dažos bankomātos var būt arī motorizēti karšu lasītāji, kur karte tiek ievietota bankomātā pēc tā ievietošanas un pēc tam iznāk. Kāpēc jums tas ir jādara? Jūsu kartei būtu melna vai brūna magnētiskā josla otrā pusē. Šī magnētiskā josla satur informāciju, piemēram, kartes numuru, derīguma termiņu un kartes verifikācijas vērtību (CVV). ATM neizlasa jūsu kartes dizainu vai logotipu vai kartes numuru, nosaukumu vai derīguma termiņu, kas norādīts uz kartes priekšpuses. Tas, ko tas lasa, ir dati, kas kodēti uz magnētiskās joslas. Jums var būt arī mikroshēma - zelta metāla gabals, kas ir iestrādāts jūsu kartē. Tas satur arī vairāk vai mazāk tādas pašas detaļas kā magnētiskā josla otrā pusē. Drīzumā bankomāti Indijā sāks lasīt mikroshēmu, nevis magnētisko joslu.

Ekrāns: Lielākajai daļai bankomātu šodien ir 10 līdz 15 collu ekrāns ar četrām pogām abās pusēs. Daži no ekrāniem, piemēram, jūsu viedtālruņiem, būtu iespējoti. Atkarībā no ekrāna veida var būt nepieciešams izmantot pogas ekrāna pusē vai pieskarieties ekrānam, lai izvēlētos savas iespējas. Lielākā daļa bankomātu dod iespēju izvēlēties Hindi, angļu un vietējo valodu.

PIN spilventiņš: ciparu spilventiņš zem ekrāna ir PIN uzlīme. Kad esat ievietojis karti un ATM varēs izlasīt jūsu karti, tiks parādīts paziņojums, kas sveiks un aicinās ievadīt PIN. Jūsu PIN ir kods, kas ļauj turpināt izmantot karti skaidras naudas izņemšanai. Pēc PIN koda ievadīšanas bankomāts lūgs ievadīt summu, kuru vēlaties izņemt. Jūs atkal izmantojat spilventiņu, lai ievadītu summu, kuru vēlaties izņemt.

Tiklīdz ATM ir izlasījis jūsu karti, PIN un ievadītais daudzums, tas nosūtīs drošu ziņojumu ar visām detaļām slēdzim. Ja ATM, kuru izmantojat, pieder bankai, kura ir izdevusi karti, slēdzis apstrādās ziņojumu. Ja ATM pieder citai bankai, šī bankas slēdzis nosūtīs ziņojumu tīklam, piemēram, Indijas (NPCI) nacionālā maksājuma korporācijai, valsts finanšu slēdžam vai VISA vai Mastercard vai jebkuram citam maksājumu tīklam, kuram pieder banka. Šis tīkls, savukārt, novirzīs ziņojumu uz jūsu bankas slēdzi. Jūsu bankas slēdzis neuzglabā jūsu PIN kodu un līdz ar to, lai uzzinātu, vai PIN ir pareizs, tas nosūtīs PIN tam pieslēgtam drošības modulim kopā ar noteiktiem verifikācijas parametriem. Izmantojot ļoti sarežģītus algoritmus, drošības modulis dekodē parametrus un pārbauda, vai jūsu PIN ir pareizs. Ja tas ir pareizs, slēdzis nosūtīs ziņojumu bankas galvenajai banku sistēmai (CBS). CBS pārbaudīs, vai konts ir derīgs konts un vai kontā ir vajadzīgais atlikums. Ja ir pietiekams līdzsvars, CBS debetēs jūsu kontu un nosūtīs apstiprinājumu tam pašam slēdzim, kas savukārt nosūtīs ziņojumu bankomātam, lai atbrīvotu summu. Tas viss notiek dažu sekunžu laikā, un ATM izsniedz jums nepieciešamo summu caur skaidras naudas izsniegšanas vietu.